VÝSTAVA SPORTFILM A BOCHETTE: OLYMPIJSKÉ IDEJE

Od 12. října bude v Galerii Desítky ve Vratislavicích k vidění unikátní výstava děl amerického olympionika, umělce a propagátora olympijských hodnot Listona Bochetta.

Přijďte se podívat na vernisáž výstavy za účasti samotného autora!

Čtvrtek 12.10. od 17:00, Galerie Desítky!

Liston Donneal Bochette III (16.6.1957, Portoriko)

Jako juniorský reprezentant USA v lehké atletice získal stipendium na University of Florida. Soutěžil v desetiboji a vytvořil školní rekord, který vydržel více než 30 let. Později získal bakalářský titul ve výtvarném umění a byl jmenován do sportovní síně slávy University of Florida.

Po ukončení studia se Liston Bochette vrátil do Portorika, kde pokračoval ve studiu na Inter American University a získal magisterský titul v humanitních vědách. Na Pacific Western University získal doktorát v oboru pedagogiky. Na vysokých úrovních reprezentoval v olympijském světě společnost Nike. Obdržel ocenění za zásluhy od Senátu Portorika a byl uveden do sportovní síně slávy státu Florida.

V roce 1982 získal Liston Bochette zlatou medaili v desetiboji na Středoamerických a karibských hrách. Ve stejném sportu se kvalifikoval na olympijské hry 1984 v Los Angeles. V roce 1988, kdy působil jako funkcionář na pozici šéfa mise Portorika na olympiádě v Calgary, byl nominován do bobového týmu. Následně se zúčastnil zimních olympijských her v letech 1992, 1994, 1998 a 2002. V letech 2000-2002 byl Liston Bochette jmenován do komise sportovců MOV a v letech 1999-2012 zvolen generálním tajemníkem Světové asociace olympioniků.

V roce 2014 byl požádán, aby přijal jmenování do městské rady, která dokončí funkční období odstupujícího člena. Nabídku přijal a slíbil, že v nadcházejících volbách nebude jako jmenovaný kandidovat. Svůj slib dodržel, později kandidoval na základě vlastních zásluh a vyhrál volby jako člen Rady města Fort Myers, kde zastupuje město ve státních funkcích.

Umění

Liston Bochette je také uznávaným umělcem, v roce 1992 získal na Kulturním festivalu olympijských her v Barceloně zlatou medaili za dílo s názvem „Přehlídka národů“. Medaili převzal z rukou tehdejšího prezidenta MOV Juana Antonia Samaranche. Spolu s Alem Oerterem je Liston Bochette spoluzakladatelem muzea a galerie Art of the Olympians. V roce 1996 byl zvolen Mezinárodním umělcem roku Amerického sportovního muzea a archivu. Jeho díla byla vystavována po celém světě. Byl dokonce zvolen, aby vystavoval a hovořil na půdě OSN.

Jeho otec hrál na vysoké škole americký fotbal, podepsal smlouvu s NY Giants a byl pilotem amerického letectva. Jeho matka byla členkou Radio City Rockette a vystupovala jako umělkyně. Sestra tančila pro Mark Morris Company s Michailem Baryšnikovem, bratr byl národním skautem roku.

Za svůj největší úspěch Liston Bochette považuje navázání „neobyčejných přátelství“ ze všech kontinentů. Rád mentoruje a říká, že služba druhým je ústředním bodem jeho života.

Sdílet článek

Podobné články

FESTIVALOVÝ LIBEREC ZVE NA SPORTFILM

Liberec hostí mezinárodní festival sportovních filmů SPORTFILM již 24. rokem a opět se koná v kultovním kině Varšava. Součástí festivalu je i výstava fotografií…

ČESKÝ FILM Mr. KRISS BODOVAL V MILÁNĚ

Po Sportfilmu Liberec uspěl český snímek i ve světovém finále sportovní filmové a televizní soutěže. Letošní dokument České televize o výjimečném mladém tanečníkovi…