SPORTFILM FESTIVAL LIBEREC otevírá svou bránu pro soutěžní filmy. Již po šestadvacáté

Loni se přihlásilo 323 filmů z 68 zemí světa. Kolik to bude letos? Od května až do konce července mohou producenti, výrobci, majitelé, autoři či právnické osoby přihlašovat soutěžní filmy do letošního ročníku Sportfilm festivalu v Liberci. I šestadvacáté pokračování tradičního mezinárodního festivalu, který vyvrcholí v polovině října, nabízí atraktivní doprovodný program.

Přihlašování soutěžních filmů bylo spuštěno 1. května a stejně jako v minulých letech, i letos probíhá zdarma na www.sportfilm.cz prostřednictvím platformy filmfreeway.com. Opět se soutěží v kategoriích Olympijské ideje, Dokumenty, Sportovní osobnosti, Hrané filmy a seriály a Metodika, vzdělávání. Soutěžní snímky musí mít své první uvedení po datu 1.1. 2018. Během slavnostního galavečera, který se v říjnu uskuteční v univerzitní aule, budou vyhlášeny nejen jednotlivé kategorie, ale tradičně také Hlavní cena festivalu. Tu v loňském roce získal film Zátopek. Na doporučení festivalové poroty uděluje Česká olympijská akademie ještě Cenu Jiřího Kössla. Novinkou loňského roku bylo zvláštní ocenění Paprsek odvahy a naděje Věry Čáslavské, které jako první získal zlatý olympionik Lukáš Krpálek. „Každým rokem se snažíme o inovace, které nám přinesou víc diváků a větší počet kvalitních sportovních filmů. To se nám zatím daří a moc se těšíme na říjen, kdy nabídneme program na sedmi lokacích v centru Liberce. Věřím, že i letošní ročník bude nabitý,“ uvádí ředitelka festivalu Renata Balašová.

Atraktivní festivalová porota

Jedním z významných jmen spojených se Sportfilmem je i Adolf Zika. Režisér jednoho z vítězných a světově uznávaných snímků ročníku 2021 Mr. Kriss se i letos na libereckém festivalu podílí nejen na dramaturgii a produkci. „Pro mě je Sportfilm reminiscencí na mé mládí a dospívání. Všechno, co Sportfilm představuje, odráží můj život, než jsem vstoupil do světa dospělých. Dodnes jsem sportu vděčný za některé části mé povahy. Proto si myslím, že Sportfilm je nesmírně důležitý festival a projekt. A pevně věřím, že jeho význam pro společnost docení již brzká budoucnost,“ přál by si Adolf Zika, který letos poprvé zasedne také ve festivalové porotě. „Přitahuje mě představa, že už brzy uvidím nové nápady, myšlenky a témata. Očekávám velkou kvalitu a těším se na kreativu zpracování. Na co se naopak netěším, jsou finální výběry. Bude to hodně vyrovnané a občas zamrzí, že vítěz je v každé kategorii jen jeden.“

Dalšími novými, nikoliv však neznámými jmény jsou režisérka a dokumentaristka Markéta Ekrt Válková, režisérka Jana Počtová, režisér Tomáš Hodan a režisér a cestovatel Petr Horký. Staronovými porotci budou Zdeněk Škoda z České olympijské akademie, Jaroslav Černý z Českého filmového a televizního svazu a dlouholetý komentátor České televize, autor a scénárista Jakub Bažant.

Tradiční i nové lokace

Hlavní festivalový program je letos plánován na 12. ‑ 15. října v tradičních libereckých lokacích jako jsou Kino Varšava, prostory Technické univerzity a Malé výstavní síně nebo Grandhotel Zlatý Lev. Nově se návštěvníci mohou těšit na zrekonstruovaný Liebigův palác a Krajskou vědeckou knihovnu.

V rámci projektu Sportfilm Senior Kino, který do libereckého festivalu vtahuje letos poprvé i aktivní starší generaci, se v rezidenci RoSa uskutečnily tři filmové večery, po nichž následovaly besedy s tvůrci filmů. Koncem května naváže na myšlenku propojení generací projekt Sportfilm Kids. Pro děti druhého stupně základních a středních škol je v liberecké knihovně připravena beseda s režisérem úspěšného filmu Poslední závod Tomášem Hodanem na téma Filmy a jejich knižní předlohy. Besedu doprovodí čtené úryvky z knihy Františka Kožíka Synové hor a ukázky filmového zpracování. V říjnu bude projekt pokračovat workshopem na tvorbu sportovních videí.

Vedle besed a akcí pro děti a seniory se návštěvníci letošního Sportfilmu mohou opět těšit na zajímavé výstavy, konference a sportovní akce.

Světové finále v Miláně

Stejně jako v minulých letech, i letos se vítězné snímky libereckého festivalu utkají se světovou konkurencí v rámci listopadového světového finále v italském Miláně. Loni český sportovní film bodoval hned ve čtyřech kategoriích. Filmy Poslední závod a Zátopek získaly cenu Mention d ´Honneur. Film Jan Koller: Příběh obyčejného kluka získal Cenu kritiků. Jan Koller si převzal také cenu za Sportovní osobnost. Rok 2021 přinesl cenu Mention d ´Honneur filmu Adolfa Ziky Mr. Kriss. V roce 2019 získal prestižní cenu Guirlande d ´Honneur film České televize Zlatý podraz.

Sdílet článek

Podobné články

FESTIVALOVÝ LIBEREC ZVE NA SPORTFILM

Liberec hostí mezinárodní festival sportovních filmů SPORTFILM již 24. rokem a opět se koná v kultovním kině Varšava. Součástí festivalu je i výstava fotografií…

ČESKÝ FILM Mr. KRISS BODOVAL V MILÁNĚ

Po Sportfilmu Liberec uspěl český snímek i ve světovém finále sportovní filmové a televizní soutěže. Letošní dokument České televize o výjimečném mladém tanečníkovi…