SPORTFILM 2023 se vedle filmů, besed a sportovních akcí zaměří i na důležitá společenská témata

26. ročník Mezinárodního festivalu sportovních filmů SPORTFILM, který se letos v Liberci uskuteční v termínu 12. – 15.10. nabídne nejen zajímavou sportovní podívanou, ale otevře i mnoho témat diskutovaných ve společnosti. Vedle filmových projekcí je na letošním programu také řada besed a výstav. Nebude chybět ani konference Mental health či workshop pro začínající filmaře.

Do soutěže se letos přihlásilo nejvíc filmů ve festivalové historii, přesně 373 snímků ze 69 zemí. Vybrané soutěžní filmy jsou opět rozděleny do pěti kategorií: Olympijské ideje, Dokumenty, Sportovní osobnosti, Hrané filmy a seriály a Metodika, vzdělávání. Během slavnostního galavečera, který se 14. října uskuteční v Aule G Technické univerzity Liberec, budou vyhlášeny nejen jednotlivé kategorie, ale tradičně také Hlavní cena festivalu. Na doporučení festivalové poroty uděluje Česká olympijská akademie ještě Cenu Jiřího Kössla. Opět bude uděleno také zvláštní ocenění Paprsek odvahy a naděje Věry Čáslavské, které v loňském roce jako první získal zlatý olympionik Lukáš Krpálek.

Pro fanoušky velkých fotbalových příběhů bude největším lákadlem celorepubliková premiéra dokumentu o Martinu Škrtelovi, která se odehraje v Clarion Grandhotelu Zlatý Lev za osobní účasti Martina Škrtela i režiséra Petra Větrovského. Diváky jistě potěší i strhující drama o dvojím životě hráče Premier League Jlloyda Samuela The Footballer, his Wife and the Crash. Pro příznivce motosportu je nachystána projekce dokumentu Enzo Ferarri o jedné z největších postav motoristického sportu a automobilového průmyslu. Za pozornost budou stát také snímky o zápasníkovi Jiřím Procházkovi a lezci Adamovi Ondrovi, nostalgická připomínka olympijského hokejového triumfu Děti Nagana, či filmy věnující se mladým sportům jako parkour, BMX či freestyle bruslení. Společenskou odpovědnost zase připomenou zajímavé dokumenty o udržitelné výrobě sportovního vybavení či sportovcích z válkou postižené Ukrajiny.

Festivalová porota

Letošní festivalové porotě předsedá místopředseda České olympijské akademie Zdeněk Škoda. Dalšími dlouholetými členy jsou Jaroslav Černý z Českého filmového a televizního svazu a komentátor České televize, autor, scénárista a člen komise festivalu v Miláně Jakub Bažant. Ty doplní režisér, scénárista a fotograf Adolf Zika, který zároveň režíruje slavnostní galavečer, dramaturgyně Miriam Ryndová, režisér Tomáš Hodan, režisér a cestovatel Petr Horký, či režisérka a dokumentaristka Jana Počtová. „Já jsem antisportovec, proto to zařazení tady beru jako výzvu,“ smála se na tiskové konferenci před zasedáním poroty v Liberci Počtová. „Ale myslím, že to není podstatné. Film je univerzální jazyk a v ten okamžik je úplně jedno, o čem hovoří. Nejlepší film je ten, který nějakou žánrovou věc, což sport určitě je, pojme tak, aby zaujal široké publikum, kde jsou třeba lidi jako já, nesportovci. Aby i přesto byl schopen k nim mluvit. Svoji roli v porotě beru čistě jako filmař. Člověk, který dává sport trochu do pozadí a sleduje hlavně to, jak film k divákovi mluví.“

Podle programového ředitele SPORTFILMU Jakuba Bažanta se proces hodnocení filmů s každým dalším ročníkem zkvalitňuje. „Letos jsme udělali všechno pro ještě lepší výběr vítězných snímků. Většinu v porotě teď mají zkušení filmaři, navíc poprvé za 26 let vznikl stejně jako u největších filmových festivalů etický kodex porotce, který jasně stanovuje základní kritéria výběru.“

Konference, výstavy, workshopy a sportovní eventy

V rámci doprovodného programu naváže SPORTFILM na loňskou úspěšnou premiéru konference Mental health, tentokrát na téma Ženy ve sportu. Hosty špičkové lyžařky Šárky Strachové budou například úspěšná tenistka a psycholožka Helena Suková, horolezkyně Klára Kolouchová či biatlonistka a moderátorka Gabriela Soukalová. Na náměstí před libereckou radnicí bude od začátku října k vidění výstava velkoformátových fotografií manželů Zátopkových, která bude uskutečněna ve spolupráci s Českým olympijským výborem. V Malé výstavní síni se usadí výstava sportovních trofejí a pamětních medailí a mincí festivalových partnerů – společností Lasvit a Česká mincovna. Pro mladé filmařské talenty je připraven workshop na střih sportovních videí s Adolfem Zikou, kterým festival naváže na jarní projekt Sportfilm Kids. Sportovní nadšenci se opět mohou těšit na atraktivní Festivalový běh krytem civilní obrany v libereckém podzemí. Na závěr festivalu se na libereckém golfovém hřišti Ypsilonka uskuteční letošní druhý Sportfilm Golf Cup. Poprvé proběhne také mezinárodní workshop členů federace FICTS.

Sportfilm v Liberci vítá i liberecký náměstek primátora pro majetkovou správu, sport a sportovní infrastrukturu Petr Židek. „Věřím, že se zase vracíme k tomu, že je Liberec hrdým městem sportu, jako tomu bývalo v historii. Sportfilm s tímhle do určité míry velmi úzce pracuje a je moc fajn, že se tady usídlil. Jsem moc rád, že festival má Liberec už ve svém názvu. Určitě je to pro město důležité i z pohledu jeho atraktivity. Je to další možnost, jak sem přitáhnout lidi, které bude Liberec zajímat. Věřím, že jméno Sportfilmu bude narůstat na hodnotě a přinese to body nejen festivalu, ale i městu Liberec.“

Prodej akreditací a autogramiáda Gabriely Soukalové na veletrhu Sport Live

Od června je na www.sportfilm.cz možné zakoupit tři typy festivalových pasů, které návštěvníkům umožní vstup na projekce filmů na všech lokacích i celý doprovodný program v době konání festivalu 12. – 15.10.2023. V případě Festival passu Exclusive je to ještě slavnostní galavečer s vyhlášením cen, raut, after party a další bonusy. Festivalové pasy jsou prodávány ve třech cenových vlnách. V sobotu 9.9. se SPORTFILM zúčastní sportovního veletrhu Sport Live, kde si budou moci zájemci zakoupit základní festivalový pas za exkluzivní cenu 200 Kč zahrnující vstup do Bazénu Liberec. Od 10 hodin nabídneme autogramiádu trojnásobné olympijské medailistky, dvojnásobné mistryně světa a celkové vítězky Světového poháru v biatlonu Gabriely Soukalové, která zároveň představí připravovaný film Pravda se pořád vyplatí, který o ní natáčí režisér Petr Větrovský.

SPORTFILM nově na více než 10 lokacích

26. festivalový ročník se odehraje na více než 10 atraktivních libereckých lokacích. Mezi nimi nebude chybět tradiční promítací místo Kino Varšava, Clarion Grandhotel Zlatý Lev, nově zrekonstruovaný Palác Liebieg, kampus Technické univerzity, Rezidence RoSa, v níž je festivalový program přizpůsoben starší generaci, zmodernizovaný hudební Klub Lípa, kulturní centrum IGI Vratislavice a další. „Jsme rádi, že se nám letos podařilo rozšířit festival na tolik lokací. Zaměřujeme se na nich na různé skupiny. Na své si přijdou stejně tak mladí jako senioři. Moc bychom si přáli, aby festival přilákal nejen návštěvníky z Liberce, ale i mimo region,“ řekla ředitelka festivalu Renata Balašová.

Během slavnostního galavečera s vyhlášením vítězných snímků 14.10., který bude moderovat Dalibor Gondík a vysílat Česká televize, vystoupí například rapper Paulie Garand s Jakubem Děkanem či zpěvák Marcell.

Světové finále v Miláně

Stejně jako v minulých letech, i letos se vítězné snímky libereckého festivalu utkají se světovou konkurencí v rámci listopadového světového finále v italském Miláně. Loni český sportovní film bodoval hned ve čtyřech kategoriích. Filmy Poslední závod a Zátopek získaly cenu Mention d ´Honneur. Film Jan Koller: Příběh obyčejného kluka získal Cenu kritiků. Jan Koller si převzal také cenu za Sportovní osobnost. Rok 2021 přinesl cenu Mention d´Honneur filmu Adolfa Ziky Mr. Kriss. V roce 2019 získal prestižní cenu Guirlande d´Honneur film České televize Zlatý podraz.

Sdílet článek

Podobné články

FESTIVALOVÝ LIBEREC ZVE NA SPORTFILM

Liberec hostí mezinárodní festival sportovních filmů SPORTFILM již 24. rokem a opět se koná v kultovním kině Varšava. Součástí festivalu je i výstava fotografií…

ČESKÝ FILM Mr. KRISS BODOVAL V MILÁNĚ

Po Sportfilmu Liberec uspěl český snímek i ve světovém finále sportovní filmové a televizní soutěže. Letošní dokument České televize o výjimečném mladém tanečníkovi…