Beseda školáků s režisérem Tomášem Hodanem odstartovala projekt SPORTFILM Kids

Letošní ročník Sportfilm festivalu Liberec poprvé přibližuje filmařský svět také dětem. V rámci unikátního projektu Sportfilm Kids se v pátek v liberecké Krajské vědecké knihovně uskutečnila beseda s režisérem filmu Poslední závod Tomášem Hodanem. Zúčastnila se jí téměř stovka žáků druhého stupně základních a středních škol.

Město Liberec již tradičně podporuje Sportfilm a propojení kultury a sportu díky filmovému festivalu je skvělá věc, jak mladé dostat ke knize a sportování,“ kvituje záměr týmu okolo Sportfilmu liberecký náměstek primátora pro majetkovou správu, sport a sportovní infrastrukturu Petr Židek.

Hlavním cílem pátečního setkání s dětmi bylo připomenutí tragického příběhu lyžařů Bohumila Hanče a Václava Vrbaty a náhled na jeho knižní a filmové zpracování. Na zajímavé dotazy žáků odpovídal režisér oceněného snímku z minulého ročníku Sportfilm Liberec Tomáš Hodan. „Samotné téma filmu je samozřejmě důležité. Ale především jsem se snažil natočit dobrodružný, napínavý příběh o mladých lidech, se kterými se dnešní mladý divák může ztotožnit,“ vysvětlil Tomáš Hodan. „Bál jsem se, abych neudělal takový ten povinný školní film, na který sice studenti se školou půjdou, ale jen proto, že je lepší pospat si v kině než odečítat zlomky. Diskuze se studenty v liberecké knihovně, respektive jejich upřímný zájem byl jeden z těch hezkých momentů, kdy jsem nabyl pocitu, že se náš záměr podařil,“ s potěšením dodává režisér snímku.

V rámci besedy zhlédli žáci vybrané scény z historického filmu Synové hor a nahlédli do zákulisí natáčení Posledního závodu. Úryvky z románu Františka Kožíka Synové hor přečetli dlouholetý sportovní komentátor ČT Jakub Bažant a bývalá lyžařská olympionička Šárka Razýmová. Překvapením pro děti byl i videopozdrav snowboardistky Evy Adamczykové (Samkové) a jejího manžela Marka Adamczyka, který v Posledním závodě ztvárnil roli mladého Emericha Ratha. Dalším eventem pro mladší generace bude video workshop s režisérem Adolfem Zikou a kameramanem a střihačem v jedné osobě Janem Pivoňkou během festivalu, který se letos koná od 12. do 15.října.

Sdílet článek

Podobné články

FESTIVALOVÝ LIBEREC ZVE NA SPORTFILM

Liberec hostí mezinárodní festival sportovních filmů SPORTFILM již 24. rokem a opět se koná v kultovním kině Varšava. Součástí festivalu je i výstava fotografií…

ČESKÝ FILM Mr. KRISS BODOVAL V MILÁNĚ

Po Sportfilmu Liberec uspěl český snímek i ve světovém finále sportovní filmové a televizní soutěže. Letošní dokument České televize o výjimečném mladém tanečníkovi…